Viete o tom, že za zaujímavý a obohacujúci komentár k tomuto článku vás odmeníme 50 darčekovými bodmi?

Hoci na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že clean books sú výsadou výhradne ženských autoriek – keďže zvyčajne ide o (historické) romance – nie je to úplne tak. Určite vám niečo hovoria mená ako C. S. Lewis alebo J. R. R. Tolkien. Aj ich by sme v tejto dobe mohli označiť za „clean“, hoci oni sa tak vo svojom čase neoznačovali.  A môžete nám veriť, že to nie sú všetci páni, ktorí nepotrebujú pre kvalitné vystavanie svojich príbehov litre krvi, slovník „tretej cenovej“ či explicitné sexuálne scény.

Andrew Peterson

Tohto autora vám zrejme predstavovať nemusíme, keďže jeho knihy milujú milióny detí (a dospelých) po celom svete – vrátane tých na Slovensku. Okrem toho, že napísal Ságu rodu Wingfeaterovcov, je aj úspešným a uznávaným hudobníkom a skladateľom. Vďaka svojej imaginácii vytvoril nielen fantazijný svet, ale aj mnohé príručky a doplňujúce príbehy, ktoré Ságu rozširujú do neuveriteľných rozmerov. Právom je jedným z obľúbených autorov fantasy románov pre násťročných súčasnosti.

Ted Dekker

Ďalším zo známych a v zahraničí veľmi populárnych mužských autorov clean books je Ted Dekker. Špecializuje sa najmä na krimi a trilery, z ktorých sa už po celom svete predali milióny kusov. Slovenskí čitatelia sa ešte jeho jedinečného štýlu písania nedočkali, podľa nás je to však len otázkou času. Pár preložených kníh možno nájsť v češtine. A čím je taký výnimočný? Že dokáže napísať desivé a brutálne dobré kriminálne príbehy bez toho, že by prestali byť „clean“. A to už je ozajstné umenie. Všakže, Nancy Mehl? 🙂 A aby sme nezabudli, jeho spisovateľský talent zdedila dcéra Rachelle, od ktorej ste si u nás mohli prečítať sériu Prorok.

Robert Whitlow

Úspešný advokát, a súčasne autor viac ako dvadsiatky bestsellerov z právnického prostredia, ktoré boli predlohou už pre štyri filmy. Svojich čitateľov si podmanil tým, že dokáže priblížiť aj komplikovanú vednú disciplínu, akou je právo a legislatíva, a zároveň vyrozprávať uveriteľné príbehy postáv, akoby ich písal sám život. To všetko v duchu clean books, takže čitateľ sa nemusí obávať nepríjemných prekvapení či scén, pri ktorých by sa nejeden z nás červenal.

Gilberth Keith Chesterton

Keď už sme v úvode spomínali C. S. Lewisa a J. R. R. Tolkiena, nedá nám nespomenúť aj ďalšieho velikána ich doby, ktorého môžeme s pokojným svedomím radiť ku autorom clean books, hoci on sa tak nikdy neoznačoval – je ním G. K. Chesterton. Tento významný anglický spisovateľ, esejista, novinár a katolícky filozof dokázal v tej dobe (a dokáže to aj v súčasnosti) zaujať masy čitateľov, ktorí dychtivo túžili po tom, aby si mohli prečítať niektorú z jeho nadčasových kníh. Aj preto dochádza i na Slovensku k opätovným reedíciám jeho najvýznamnejších diel – či už ide o beletriu alebo apologetiku. Veď kto by nepoznal Prípady otca Browna (ktoré boli aj sfilmované)?

Zaujal vás náš výber? Máte radi niektorých zo spomenutých autorov? Zabudli sme na niekoho? Určite nám dajte vedieť v komentároch a my vás za to odmeníme darčekovými bodmi.

3 komentáre

    • maryla.a

    • 6 mesiacov ago

    Když jde o detektivky tak podle mě tady patří i A.C.Doyle. No a nepochybně autor „romanťaren“ Charles Martin. Vlastně mě k tomu žánru přivedl 😀

    • maryka.svitkova

    • 6 mesiacov ago

    Ja som čítala od spomínaných autorov zatiaľ len C.S. Lewisa, ktorého príbeh bol naozaj krásny a prečítala som ho na jeden dych. Avšak z tohto výberu ma zaujal Ted Dekker, ktorého nepoznám, ale veľmi ma potešilo, že vie písať dobré krimi vo svete „cleanbooks“. Dobré krimi mám veľmi rada a keď je ešte v clean duchu, tak to by bola výborná kombinácia pre mňa. Ale ženské autorky to vedia, takže aj v tomto smere som veľmi spokojná.

    • Maria

    • 6 mesiacov ago

    Akurát dnes som čítala, že výskumy ukazujú,, že ak čítame knihy, ktoré nám prinášajú radosť a potešenie už od detstva , stávame sa nielen múdrejšími, ale už aj v tínedžerskom veku sa tešíme lepšiemu duševnému zdraviu. A dnes, keď mladí menej čítajú, ale zato sa narastá počet psychických porúch medzi nimi, je takáto literatúra ako soľ. Ak už niekto z nich číta, vedme ich k takejto literatúre, učme ich byť náročný vo výbere. Pre dievčatá je tam výber od Polyanny, cez Annu zo zeleného domu, Mary Louis Alcottovu Malé ženy, až po sestry Bronteove a samozrejme Jane Austen . Chlapci v edícii Stopy nájdu veľa dobrodružstva, Winnetou, tiež Traja pátrači, Slávna päťka a iné až po fantasy ako Tolkien, Narnia od C.S. Lewisa ( od neho som viacero kníh, ale top bolo Svedectvo o zarmutku – aj sfilmovanie Krajina tieňov – Debra Winger a Anthony Hopkins).
    Robte, čo robíte, Vaše knihy hladia dušu, pomáhajú zvládať ťažkosti dňa, cestovať do diaľok a aj vnútorne rásť, ak človek chce. Vďaka ️

Pridaj komentár